Naše vize
Cíle
Rámec
Všech výše uvedených cílů dosahujeme bez výjimky v souladu s principem neagrese (jeho definici naleznete níže); ten je pro nás základním a nepřekročitelným etickým principem odvozeným z nedotknutelnosti vlastnických práv (především sebevlastnictví). Z něj mimo jiné plyne nutnost oboustranné dobrovolnosti všech vztahů i transakcí; nikdo není nucen s námi spolupracovat a zároveň nikdo nemá nárok v Domu Svobodného přístavu být. Dalším důsledkem principu neagrese je také ekonomická udržitelnost; není-li se (jakýkoliv) projekt schopen uživit, zjevně spotřebovává zdroje, kterých si lidé cení více než výstupů onoho projektu. Dům Svobodného přístavu si na sebe musí být schopen vydělat z dobrovolných transakcí (tedy bez státních, evropských či jiných dotací pocházejících z nedobrovolně získaných peněz).
Definice principu neagrese
Naše hodnoty
Svoboda a nezávislost
- Svoboda myšlení – znamená možnost ve svých myšlenkách zajít kamkoliv, kam je potřeba.
- Svoboda slova – znamená možnost projevit jakýkoliv názor.
- Svoboda dialogu – znamená možnost nechat ostatní reagovat a učit se od nich.
Aktivity centra jsou realizovány z vlastních zdrojů komunity a spolku. Díky svépomocné činnosti členů, příspěvkům a platbám za služby je Dům Svobodného přístavu finančně nezávislý na státních dotacích a grantech.
Sebeřízené vzdělávání a post-pedagogický přístup
Preferujeme sebeřízené vzdělávání a informální učení založené na vlastní zkušenosti a prožitku.
Otevřená, autentická a nehierarchická komunikace
Využíváme komunikační vodítka podporující růst a zrání členů i celé komunity a společné naplňování principu neagrese. Vážíme si a využíváme při tom inspirace a zkušeností z Respektovat a být respektován, Výchova bez poražených, Nenásilné komunikace a Community Building.
Podpůrná funkce dospělých a „rozšířené“ rodiny
Jako dospělí zastáváme roli podporovatelů a průvodců mladým lidem. Můžeme se vzájemně inspirovat, avšak osobní vztahy mezi námi jsou vždy na prvním místě. Učíme se přijímat chyby své i ostatních.
Pluralismus, respekt k sobě i druhým
Pluralismus nám umožňuje rozvíjet svůj potenciál, respekt k sobě i rozdílům mezi námi. Jsme otevřeni lidem s různým: věkem, neurodiverzivními potřebami, etnickými a kulturními kořeny, socioekonomickým statusem, náboženským či světonázorovým přesvědčením, gender identitou či sexuální orientací.